״הסיפור שטרם סופר״

הרצאה מרתקת על סיפורי התורה בראי חוכמת הקבלה, מסע אל פנימיות האדם - ואיך כל זה קשור אליך.

להזמנה       ←

תוכן ההרצאה

מה תשמעו:

תמיד רציתם לדעת על מה מדובר שם. ההסברים הקונבנציונאליים של רבנים ופרשנים לא נראים לכם? מה פתאום הנחש דיבר עם חווה? האם באמת ים סוף נקרע לשתיים? מה מסתתר מאחורי הסיפורים שכולנו מכירים? אתם מוזמנים להצטרף אלי ולגלות.

סיפורי התנ"ך תמיד עניינו אותי. מאז שהייתי ילד מבית חילוני בחיפה בתחילת שנות ה-70. הסביבה בה גדלתי  היתה חילונית, רבים מתושבי השכונה בה גרתי היו ניצולי שואה עם מספר כחול על היד,  אמונה פשוטה לא יכולה היתה לשרוד יותר. אלוהים בגירסא הישנה לא עבד יותר. אלוהים היה זקוק להסבר חדש על מנת  להתקיים. המציאות דרשה זאת.

גם התורה כפי שלמדתי אותה נראתה לי סתומה ובלתי הגיונית. אני זוכר את ההלם שחטפתי כשלמדנו לראשונה בכיתה על עקידת יצחק. איך אברהם לוקח את יצחק בנו ועומד לשחוט אותו על הר המוריה. הייתי אז אולי בן שבע שמונה. לאבא שלי קראו אברהם וזה בלבל אותי מאד. איך אבא יכול לרצות לשחוט את בנו, ובסוף אלוהים עוצר אותו שניה לפני שהוא שוחט את בנו העקוד דרך הסיפור עם האייל. איך זה יכול להיות? ומה פתאום מספרים לנו איזה אדם נהדר היה אברהם? סליחה, להגיד שמישהו שכמעט שחט את הבן שלנו הוא איש חסד וכו' זו סטיה בפני עצמה.

עם השנים ככל שלמדתי יותר עוד סיפורים נותרו ללא הסבר. פרטים לא הגיוניים, חיות שמדברות עם אנשים, אנשים שמדברים עם אלוהים, ים נקרע לשתיים, רצח בתוך המשפחה, גילויי עריות, ועוד

שנים רבות חיפשתי הסברים על מהות החיים. למדתי על מיתולוגיה יוונית, חיפשתי הסברים דרך אגדות עם בדואיות, הצטרפתי ל"בונים החופשיים", ואפילו הצלחתי להכיר מישהו שאבותיו הכירו את הנס כריסטיאן אנדרסן באופן אישי... אבל כל זה לא עזר. המסתורין של התנ"ך ובמיוחד סיפורי התורה, תמיד נראו עילאיים הרבה יותר.

כל זה הוביל אותי לערוך סידרת תכניות עם המקובל הרב ד"ר מיכאל ליטמן, על סיפורי התנ"ך "סיפור רוחני". "סיפור רוחני" שודרה בערוץ הקבלה זכתה להצלחה גדולה והיתה התכנית האהובה על צופי הערוץ, ואף שודרה בארה"ב ברשת הכבלים JLTV.

הרב לייטמן העביר לי את העקרונות המאד מיוחדים של הפירוש הפנימי, המהותי של ספרי התנ"ך, שלראשונה בחיי הבהירו לי על מה מדובר בסיפורים אלה. התנ"ך הוא בעצם מסע אל תוך פנימיות האדם.

על בסיס התכנית אני מעביר את סידרת ההרצאות, שבה אני חושף את הסיפור שבתוך הסיפור… איך זה קשור אל כל אחד מאיתנו ומה אנו יכולים ללמוד ולהבין מסיפורי התנ"ך.

מבטיח לכם שזה מרתק, מיוחד, ופותח כיוונים שטרם היכרתם.

מה תלמדו:

  • ‍מה מסתתר מאחורי סיפורי התורה וכיצד הם קשורים אלינו כיום
  • ‍פירוש ברור ונהיר על אחד מסיפורי התורה שאנו מכירים
  • מה הם עקרונות היסוד של חכמת הקבלה וכיצד הם מתקשרים לתורה
  • מה הן השפות השונות - הפרד"ס: שפת התורה, שפת ההלכה, שפת האגדה ושפת הקבלה

למי כדאי ללמוד?

  • לכל מי שהפירוש הרגיל של התנ"ך לא מסתדר לו
  • לכל מי שרוצה להעשיר את עצמו ולקבל זווית הסתכלות חדשה על החיים עצמם

מתוך ספר הזוהר, פרשת "בהעלותך"

(נ"ח) אוי לאותו אדם, שאומר, כי התורה באה לספר סיפורים בפשטות, ודברי הדיוט של עֵשו ולבן וכדומה….. אלא שכל דברי התורה הם סודות עליונים...

(ס"ד) אוי לאלו הרשעים, האומרים שהתורה אינה יותר מסיפור בלבד, והם מסתכלים בלבוש ולא יותר. אשרי הם הצדיקים, המסתכלים בתורה כראוי. יין אינו יושב אלא בכד, כך התורה אינה יושבת אלא בלבוש זה. וע"כ צריכים להסתכל במה שיש תחת הלבוש. וע"כ כל אלו הסיפורים הם לבושים.

להזמין הרצאה    ←

צרו קשר

מה תרצו להזמין?

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form